Pages

September 4, 2012

Lay My Head Under the Water

I believe I explained how much I loved my time spent in Martı Myra where I was with 12 of my friends for 16 days. Although it was just two months ago, I feel like it's been forever since I saw them all together, and I miss them a lot. I'm the type of person who rather has a few close friends than a bunch of them, I feel closer and warmer when the situation is like that. And it was a bliss to be able to spend my time with the people I love the most, both relaxing and enjoying the sun and also working and learning what it is like to be in relations with people in business terms. Anyways, once again, all I can say is that I truly miss my time there with so many lovely people and hope to do it once more next year!

12 arkadaşımla beraber Martı Myra'da geçirdiğim 16 günü ne kadar severek geçirdiğimden bahsettiğime eminim. Sadece iki ay geçmiş olmasına rağmen, sanki yıllardır bütün arkadaşlarımı bir arada görmemişim gibi geliyor, onları çok özledim. Ben, bir sürü arkadaşa sahip olmaktansa birkaç yakın arkadaşa sahip olmayı yeğleyen bir insanım, durum böyle olunca kendimi daha sıcak ve yakın hissediyorum. Ve zamanımı en çok sevdiğim insanlarla geçirmek gerçekten mükemmeldi, hem rahatlayıp güneşin tadını çıkarttık, hem de çalışıp insanlarla iş boyutunda ilişkiler kurmayı öğrendik. Her neyse, birkez daha, tek söyleyebileceğim şey bütün bu inanılmaz insanlarla geçirdiğim zamanı özlediğim ve seneye tekrar yapmak istediğim!
Verda - Dorina - Lina - Deniz - Moi

I should also include the fact that, aside from knowing and spending time with so many beautiful people, I actually met great pals there too. Some from where I worked, some from the disco and some from here and there... It's always a delight for me to meet new people, every people is another story for me and I like to find out new stuff and expand my horizon. I guess this is the main reason why I want to study Psychology next year. Wish me luck!

Bir sürü güzel insan tanımamın yanında, orada da harika kişilerle tanıştığım gerçeğini eklemeliyim. Bazılarını çalıştığım yerden, bazılarını discodan, bazılarını da ordan burdan... Benim için yeni insanlarla tanışmak her zaman keyif verici olmuştur, her insan farklı bir hikaye demek ve ben yeni şeyler öğrenmeyi ve ufkumu genişletmeyi çok severim. Sanırım gelecek sene Psikoloji okumak istememin temel sebebi de bu. Bana şans dileyin!
Doruk - Altuğ - Lina - Baturay - Yunus Emre - Dorina - Moi - Verda - Irmak
Is there anything you miss about summer? Please comment and let me know. :)

8 comments:

I'm thankful for any criticism, comment or any form of words which will help me to improve, so shoot me!