Pages

October 27, 2012

Emine Örnek Koleji Ulusal Forumu Vol. 2 & Video


Here are the other photos that I managed to save from thousands. All of these were captured on the last day, which was scheduled for the General Assembly. It is basically a larger version of a Committee Work, only this time, the Resolutions for each committee is debated by the others. It either fails or passes. It is also the most boring day of EYP but you know what they say, every rose has its thorns. I miss EYP and my friends dearly and it is not fun, at all, to be back to my normal life where I solve 200 questions per day. This was my 11th conference, and as I said earlier, in the last two years, I did nothing but attend to different EYPs. It is addicting, energy consuming but still energy boosting. I love it.

Milyonlarca fotoğraftan birkaçı daha burada. Bunların hepsi en son gün, yani Genel Kurul günü çekildi. Basite indirgeyerek, bunun daha geniş bir Komite Çalışması olduğunu söyleyebilirim, burada bütün komitelerce her komitenin taslağı oylanıyor, taslaklar ya geçiyor ya kalıyor. Aynı zamanda her EYP'nin en sıkıcı günü, ama ne derler bilirsiniz, gülü seven dikenine katlanır. EYP'yi ve EYP arkadaşlarımı çok özlüyorum, normal hayatıma dönmek hiç de eğlenceli değil, hele her gün 200 soru çözüyorsanız. Bu benim 11. konferansımdı ve daha önce de söylediğim gibi, son iki senede, EYPlere katılmak dışında pek bir şey yapmadım. Bağımlılık yapıcı, enerji sömürücü ama yine de enerji pompalayıcı. Bunu çok seviyorum.


Above you see the beautiful video that our Editors did, big applouse to them. Although the video is in Turkish, I'm sure you can still enjoy it since there are just a bit of talking and a lot of funny moments. My committee is "dancing" in between 4.30 and 05.45. And yes, I'm the one jumping all the way, so you can laugh at me all you want. There are also some parts where we all dance in Gangam Style and stuff, so enjoy! Unfortunately some of the video was cencored by the lovely teachers of the school that the conference was held in due to the belief that it contained some religious views and stuff. However, I should also add that it had nothing to do with it, it wasn't making any fun of anything and I believe that it is stupid to do such a thing. It is sad that this is still happening in Turkey, God helps us.

Yukarda Editörlerin yaptığı güzel videoyu görüyorsunuz. Benim komitem 4.30 ve 05.45 saniyeleri arasında "dans ediyor". Ve evet, sürekli zıplayıp hoplayan olan insan benim, istediğiniz kadar gülebilirsiniz. Aynı zamanda Gangam Style'a hep birlikte dans ettiğimiz bazı kesitler de var, kısacası tadını çıkartın! Maalesef videonun bir kısmı okul öğretmenleri tarafından sansürlenmeye zorlandı, dini içerikli bir bölüm olduğunu düşündüklerinden ötürü. Halbuki, bu tamamen yalan, videoda hiçbir dinle alay söz konusu değildir. Böyle bir şey yapmanın aptallık olduğunu düşünüyorum ve Türkiye'de halen bu gibi tartışmaların olmasından büyük bir üzüntü duyuyorum. Tanrı yardımcımız olsun.

What are you guys up to?

14 comments:

 1. Hi dear! really nice post! check out my blog, i have a really cute award for you!

  Kiss
  Ale

  New post!
  www.thelifeseenfromabove.com

  ReplyDelete
 2. nice!

  p.s. I'm having a $100 Kill City Jeans giveaway if you'd like to check it out!
  devorelebeaumonstre.com xx

  ReplyDelete
 3. Lovely post !

  pictures and love your outfit there:)

  Love,

  Janice
  the-fashion-milkshake.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. Positive photos! <3 You are so beautiful! <3 Best regards :-*

  ReplyDelete
 5. love this pics and also your blog! It's so nice!!! I follow you!
  Pass to my blog and if it likes you follow me too, I will be so glad :D
  kisses
  http://francescagiusti.blogspot.com

  ReplyDelete

I'm thankful for any criticism, comment or any form of words which will help me to improve, so shoot me!