Pages

August 6, 2013

Italy Diaries: Pompeii & Naples, Day III

I'm sorry that I couldn't upload the photos yesterday due to the lack of wifi around here, but apart from that, everything is going splendid. Yesterday we took the bus for four hours to the historical city of Pompeii. In the ancient times, Pompeii was like a dream place for many, but especially for the sailors who were out in the blue for days, weeks, months or even for years. It got everything that a man could ask for, from its beautiful girls to brothels, from wines, to hammams and so much more. Unfortunately the beautiful city is in ruins now, because of the Monte Vesuvio volcano that errupted in 79 AD. The city was under lava, and people suffocated and died within a couple of hours because of the poisonous gas that came from the volcano. Naples was also really interesting with it's beautiful architecture and views, but Pompeii is definitely my favourite.

Bu fotoğrafları dün yüklemediğim için üzgünüm ama bir türlü wifiya erişemedim, fakat bunun dışında her şey harika gidiyor. Dün, otobüsle dört saatlik bir yolculuğun ardından, Pompei antik kentine vardık. Eski zamanlarda burası tam anlamıyla bir cennetmiş, özellikle de günlerce, haftalarca, aylarca hatta belki de yıllarca maviliklerde dolaşan denizciler için. Bir erkeğin isteyebileceği her şeye sahipmiş burası, güzel kadınlardan tutun genelevlere, şaraplardan hamamlara ve daha birçok şeye. Maalesef bu güzelim şehir şu an yıkıntı halinde, MS 79 yılında patlamış olan Vezüv Yanardağı bunun en önemli sebebi. Şehir lavlar altındayken, tüm insanlar da birkaç saat içinde volkandan çıkan zehirli gaz nedeniyle boğularak ölmüş. Napoli de muhteşem mimarisi ve manzaralarıyla oldukça ilginçti fakat Pompei kesinlikle favorim.
The actual people who died with their city. The second was a pregnant slave. (Slaves wore belts and you can see hers if you look carefully.)

Şehirleriyle beraber ölen insanlardan ikisi. İkincisi, hamile bir köleymiş. (Köleler, kemer takarlarmış ve dikkatli bakarsanız bunu görebilirsiniz.)
Okay, these pictures are the most interesting ones. The first two are just a couple out of many, which were painted on the walls of the brothels. Because there wasn't a common tongue (since men came from all over the world) they painted these instead. Under the pictures were the prices...
The last photo is actually a carved penis, yes. Since the city was so big, men had a hard time finding the brothels so the citizens carved these on the pathways. The penises pointed at the direction of the brothels.

Yukarıda gördüğünüz fotoğraflar, en çok ilgimi çekenler. İlk iki resim -ve daha birçoğu-, genelevlerin duvarlarına çizilmişti. O zamanlar ortak bir dil olmadığı için (çünkü dünyanın her yerinden gelen insan vardı), bunları çizerek anlaşıyorlardı. Bu resimlerin altında, fiyatları yazıyordu...
Son fotoğraf, yola kazınmış bir penis, evet. Şehir çok büyük olduğundan, insanlar genelevleri bir türlü bulamazmış, yerliler de yollara bunlardan kazımışlar. Penisler, genelevlerin yönünü gösteriyordu.
You can actually see the volcano at the back.
Arkada volkanı görebilirsiniz.

8 comments:

 1. OMG!!! no way... i am in love with those photos. i can`t stopping. that is amazing.. OWo!!!!

  hun, thanks for you comm . have question: do u want to follow each other??

  ReplyDelete
 2. What a beautiful travel blog entry! Pompeii is such an interesting place to go to. I enjoyed this post so much, it's informative and the photos are wonderful.

  http://www.lepaperdoll.me/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you so much Kim, I'm really glad that you liked my post. :)

   Delete
 3. Such interesting pictures! It's always a rush to visit places with such history :)

  xoxo

  www.zerxzastyle.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. It definitely was, I couldn't feel any more inspirational!

   Delete
 4. I want to go there , very impressive
  I think you must upload more photographs,dear
  Have fun.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you! I'll keep this in mind. :)

   Delete

I'm thankful for any criticism, comment or any form of words which will help me to improve, so shoot me!