Pages

September 22, 2013

He's My Sun, He Makes Me Shine Like Diamonds

Lace Top, Sustilo* // Belt, Mango // Crochet Shorts, Tobi* // Bag, Forever New // Heels, Mom's 
POLITICS  Being a Turk, I was born and raised in an era where I've known only two types of people: Those who are in favour of the current government, and those who are against. Ever since I've known myself and got to a certain age where I started to develop my own thoughts about anything really, I saw that politics determine everything. It shows you whether you're standing for your rights or not, whether you are afraid to speak your mind, whether you're educated or simply, whether you know what is going  on with your country. I was never a fan of politics, for once, I always thought that it was the big men's with the suits and ties and briefcases, jobs to discuss and create a path for our country, but as I grew up, I saw that I was very wrong. Politicians are the worst people I've ever known.

POLİTİKA  Bir Türk olarak, sadece iki tip insanın varlığının olduğu bir dönemde büyüdüm ve yetiştirildim: Hükümet yanlısı ve hükümet karşıtı. Kendimi bildim bileli ve her konuda fikir sahibi olduğum noktadan itibaren, bir insanın politik görüşünün her şey olduğunu gördüm. Kendi haklarını savunup savunmadığını, düşüncelerini söylemekten çekinip çekinmediğini, eğitimli olup olmadığını ve en basitinden, gündemi takip edip etmediğini gösteriyor sonuçta. Ben hiçbir zaman politik bir insan olamamıştım, bunun bir sebebi de, ülkemize yol çizmenin o takım elbiseli, kravatlı ve iş çantaları olan büyük adamların işi olduğunu zannederdim, ama büyüdükçe, çok yanıldığımı gördüm. Politikacılar, hayatımda gördüğüm en kötü insanlardı. 

It's not only in Turkey that the politicians are the cruelest, but I've witnessed other people from so many different countries complain about their governments. When their one job is to maintain the piece within the country and make the citizens happy, the picture here in Turkey is far worse than what you see on the news. You've all witnessed our riots in June, but it was nothing like on the TV, it was a hell. I witnessed it in first hand, because I've just recently realised that I have to stand up for my rights, since the government doesn't even lift a finger for that. Being a person is simply hard here in Turkey with the never-ending daily struggles that everyone faces. But being a girl is certainly harder. You frequently feel ashamed of your sex, with the current media and the politicians constantly talking about how women should stay at home and look after their family, rather than have a normal life of her own. How veil should be a part of every women's life because it says on the Qur'an, and it does not. Thousands of girls are getting raped here in Turkey, each day, and the rapers often get released without even a warning. Once, there was this girl who was I believe 15, and around 4-5 men raped her, and on court, the judge said: "She was old enough to make this decision on her own, and we believe that it was with her will, so it's not classified as a rape." Seriously?! What's even hardest above all is being a girl with an education. You can't even imagine how people look at you when you talk bad about the current politics, you can't imagine how awful they think of you because you're not afraid of speaking your mind. It's really though. But from some point, you simply start to not care.

Politikacıların bu kadar kalpsiz olduğu tek ülke Türkiye değil, birçok farklı ülkedeki insanlarla konuşma fırsatı bulduğumda, onların da kendi hükümetlerinden mutsuz olduklarına şahit oldum. Yapmaları gereken, vatandaşlarını mutlu edip ülke içinde barışı sağlamalarıyken, Türkiye'deki resim, haberlerde gördüklerinizden çok daha kötü. Haziran'daki ayaklanmamızı görmüşsünüzdür eminim, ama televizyondakinden çok daha kötüydü gerçek hayatta, cehennem gibiydi. Ben olayları bizzat yaşadım, çünkü sadece son zamanlarda kendi haklarımı korumam gerektiği bilincine vardım, hükümetimiz bunun için parmağını bile kıpırdatmazken. İnsan olmak, Türkiye'de oldukça zor, hiç bitmeyen günlük sıkıntılar içerisinde. Ama bir bayan olmak, çok daha zor. Sürekli cinsiyetiniz yüzünden aşağılandığınızı, şu anki medyada ve politikacıların dillerinde sürekli kadınların evde oturmaları ve ailelerine bakmaları gerektiğini, Kur'an'da yazıldığı üzere başörtünün her kadın için günlük hayatlarının bir parçası olması zorunluluğunu, ki öyle bir şey yazmıyor, gözünüze sokulduğunu düşünün. Türkiye'de her gün, binlerce kızımız tecavüze uğruyor ve tecavüzcüleri çoğu zaman bir uyarı bile almadan serbest bırakılıyor. Bir seferinde, sanırım 15 yaşında olan bir kıza 4-5 kişi tecavüz etmişti ve yargıç: "O kız, kendi isteğiyle bunu yapmıştır, 15 yaşındaysa bu kararı kendi vermiştir, bu bir tecavüz değildir" demişti. Nasıl yani?! Ama en zoruda, eğitimli bir bayan olunması. Şu anki hükümete karşı bir şey söylediğinizde size ne kadar kötü bakıldığını, düşüncelerinizi dile getirdiğinizde insanların sizi ne kadar aşağı gördüğünü tahmin bile edemezsiniz. Gerçekten çok zor. Ama bir noktadan sonra, artık umrunuzda olmuyor.

I've been into several different organisations before, but now that I'm 18, I'm really going to take this matter more seriously. I already joined a Kemalist club in my school which is doing a great job even now! and my mom is a member of a left wing party, so why not join there too? There's also a group called TGB, which basically consists of Kemalist youngsters and I'm going to join that group again, I had to quit it because of my university entrance exams. I couldn't be more ecstatic about the future now that I have so many things that I can and will do! You might see me on the news, getting arrested for this, but screw them, I'm a proud Kemalist.

Bu zamandan önce de birçok farklı organizasyonda yer aldım, ama artık 18 olduğuma göre, bütün bu olayları daha ciddiye alma zamanım da geldi. Okulumda, Atatürkçü bir klübe üye oldum, ki şimdiden harika işler başardılar! ve annem de bir sol partiye üye, neden ben de oraya üye olmayayım ki? Aynı zamanda TGB'deydim, üniversite sınavlarına çalışırken bırakmak zorunda kalmıştım, ama tekrar onların arasında olmayı istiyorum. Gelecekle ilgili hiç bu kadar heyecanlı olmamıştım, şu an yapabilecek ve yapacağım birçok şey var! Beni haberlerde tutuklanırken görebilirsiniz bunlar yüzünden, ama onların canı cehenneme, Atatürkçü olmaktan gurur duyuyorum.What is your opinion about politics in general? Are you involved in politics? Do you like your government? What do you do to stand for your rights? 

Sizin politikayla ilgili görüşleriniz neler? Politikayla ilgili misinizdir? Hükümetinizi seviyor musunuz? Haklarınızı savunur musunuz?

24 comments:

 1. Love this lace on lace look !

  ReplyDelete
 2. Türkiye'de politika bellidir, bizden olanlar be olmayanlar. sağ- sol fark etmiyor hep aynı şey. sıkıntı da burda zaten. Politikadan nefret ederim ama birilerinin doğruyu yapması gerekir. Ailem benim siyasetle ilgilenmemi çok istedi, ama ben değil.

  yine çok iyi görünüyorsun ama sanki biraz fazla karışık.Kolyen ve çantan daha mı düz, sade olmalıymış diye düşündüm ( o kadar biliyorsan sen giy de görelim diyecek olursan, kiloluyum ve giydiğim çoğu şey yakışmadığı için bu işte sadece fikir olarak varım :D )

  küpelerin kabus yakalayan'ı anımsattı bana ^.^
  Sevgiler :*

  ReplyDelete
  Replies
  1. Katılıyorum, benim annem de daha içli dışı olmamı ister politikayla ama şu anki düşüncelerim yavaştan başlamak. :)

   Teşekkür ederim görüşün ve tavsiyen için! Biraz renk katmak istemiştim. :) Ayrıca SAKIN böyle şeylerin sevdiğin şeylerin önüne geçmesine izin verme, eminim ki harika görünürsün! Kilo birkaç salak rakam sadece. :)

   Delete
  2. bacaklarım ince, sorun göbeğimde , hoş görünmediğimin farkındayım. zayıflamıştım ama fast food ve hep oturup test çözmekten geri aldım. bakalım ne zaman tekrar kurtulacağım göbeğimden :D

   Delete
  3. Eh biraz sağlıklı beslenmek püf noktası zaten işin, azıcık da mekik falan çeksen hallolmayacak şey değil bence? :)

   Delete
 3. Your very pretty and I love the outfit! Hi dear! thank you for the comment on my blog, I'm a new follower and I'd love it if you followed back :D

  http://steph-g.blogspot.com/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you so much! I'm following you right away xx

   Delete
 4. cute outfit ^^ I didn't really pay attention to goverment thingy :(
  You are awesome that you do it

  visit my blog ^_^
  www.LuchLuchCraft.com
  My online store ^_^
  www.TokoLuchLuchCraft.biz

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you so much Inge! <3 I believe yours is doing an okay job, then. :)

   Delete
 5. I really, truly admire you for this! I know how hard it must be to be a girl there, especially a girl with her own views and opinions, wanting to succeed in life and doing all that by looking amazing as you do! I really admire your courage and how you stand for yourself! You are amazing girl :) Fortunately, here in Estonia we have a very good government right now, yes there are things rotten as well but right now we have good rights, we have the freedom to decide and do whatever we want with our lives and we can live as we wish :) That's the most precious gift ever!

  xoxo

  www.zerxzastyle.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. You're so lucky in terms of your government too, our doing more stupid jobs each day. :D But thank you so much, I'm really trying my best and my family is also full of activists so they're a big motivation and help for me to be the way I am! :) <3

   Delete
 6. Such an amazing outfit. You have such beautiful features. All the best!

  ReplyDelete
 7. I really feel you when it comes to politics. I hate it, I just hate it. The world is falling apart because of the people whose job is to save us. Its sad, just sad

  Love,
  http://cherrydunia.blogspot.dk/

  ReplyDelete
  Replies
  1. I couldn't agree more! Where are you from by the way? :)

   Delete
 8. amazing outfit!! You're so pretty.
  Www.90schick.blogspot.com

  ReplyDelete
 9. Nice combination of colors, love that blue!! Kisses

  http://caprice-by-elirosu.blogspot.com.es/

  ReplyDelete
 10. Sanki Almanya'da yaşayıp Türkçe'yi şans eseri öğrenen Türkler gibi yazmışsın. Yoksa bilerek mi yanlış yazdın onu bile anlamadım. "sol partiye" yerine "sol partisine", "gurur" yerine "kurur". Neyse hata yakalamak gibi bir derdim yok da. Bunlar aşırı derecede göze batıyor.
  Ayrıca Atatürkçü kesme işaretiyle ayrılmaz, çünkü oradaki çü yapım ekidir ve yapım ekleri Türkçe'de kesme işareti ile ayrılmaz. Aynen Türk'çe yazmadığımız gibi.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Teşekkür ederim, başka? Çok hızlı çeviriyorum yazdıklarımı, gözümden kaçmış bunlar.

   Delete
 11. Politic is one of those topics which I always trying to avoid. All of us have their own points of view about it, so it's better not to talk about it, because I saw many times how friends start to quarrel about it)
  I've got to say that your outfit is so delicate and feminine this time, how pretty this skirt is! Totally adorable)

  www.svetusvet.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. What you said is true, but we have to talk about in order to defend our rights in some point. Thank you so much, though I'm wearing shorts. :))

   Delete

I'm thankful for any criticism, comment or any form of words which will help me to improve, so shoot me!