Pages

September 20, 2013

Speak the Words I Wanna Hear to Make My Demons Run

Wig, Choies // Cap, Choies (sold out) // Scarf, Hardrock Cafe in Florence // Crop Top, Topshop // College Sweatshirt, iClothing* // Black Disco Pants, Tobi// Boots, Martofchina*

ARE THEY CRAZY?  Today, I want to talk about a slightly different matter and want to raise your attention even for a minute. Today, I want to talk about Vegans and Vegetarians. Now, before I start saying anything, I just want to say how I respect them, since they've chose to help the environment, and the animals that we all live together. We all now what Vegetarians are, they refuse to eat any meat coming from any animal, but most of us are getting familiar with the word Vegans only recently. Vegans refuse to eat any meat from any animal as the other Vs, but they also refuse to eat anything coming from any animal, meaning no animal milk, no eggs, no cheese and etc. I'm not even mentioning how they're against to all clothing made of any animal skin, and also humans, making tests on animals. Now, these people may be the ones who you look at them weirdly and call them freaks, but they're way more brave than you are, since they are actually doing something for the planet that they're living in.

ONLAR DELİ Mİ?  Bugün, biraz daha farklı bir konu hakkında konuşmak ve bir dakikalığına da olsa, düşünmenizi sağlamak istiyorum. Bugün, Veganlar ve Vejeteryanlardan bahsedeceğim. Yazıma başlamadan önce, onlara ne kadar saygı duyduğumu belirtmek istiyorum, sonuçta onlar hem içinde bulunduğumuz çevreye, hem de beraber yaşadığımız hayvanlara yardımcı olmayı seçtiler. Vejeteryan'ın ne demek olduğunu hepimiz biliyoruz, her türlü hayvan etine karşı olanlara verilen isim bu, fakat ancak son zamanlarda Vegan terimiyle karşı karşıyayız. Veganlar da, Vejeteryanlar gibi, her tür hayvan eti yemeğe karşı, fakat bunun yanında onlar hiçbir hayvansal ürün kullanmıyorlar, yiyecekten, içeceğe ve hatta giyime kadar. Ayrıca hayvanlar üzerine yapılan deneylere de oldukça karşılar. Şimdi bu insanlar, sizin deli olduğunu düşündüğünüz kişiler olabilirler, ama onlar sizlerden çok daha cesurlar, çünkü onlar yaşadıkları dünya için sizin aksinize gerçekten bir şeyler yapıyorlar.

Being a Vegetarian is not so hard, trust me. It can be a bit challenging to adapt this heathy life for a few weeks, but it's definitely worth it. Think of all the animals that you can save from brutally murdering. Think of how much it will benefit your health to cut out meats and animal related products from your diet. I am no expert, but I know that the chances of you getting a heart attack is so unlikely to happen if you're a vegan or vegetarian.
I was a Vegetarian for over three months, about two years ago. It was after a shocking video that I made this decision, and I never regret it even for a second. I wasn't and still am not a huge meat lover, I can easily live without it, and I'm really thinking of going back to that period again. I had to quit it because my mom was so concerned about me not getting enough nutritions, but trust me, I'm sure you'll find every single thing that you need from a local, Vegan store.
Now being a Vegan is really hard to be, I must admit, since you have to know the exact markets and restaurants to get Vegan stuff, but it's something that I'm willing to try as well. I have to search for local restaurants and markets for those stuff, but the search will totally be worth it!
So I made a plan for myself for each week (I'm already excited!): One day where I'll go Vegan, one cheating day where I can eat any meat that I desire, and for the rest of the week, I'll be a proud Vegetarian. It's simple as that, and it'll be so easy, don't you think? Are you with me?

Vejeteryan olmak gerçekten zor değil, inanın bana. Bu yaşam stiline adapte olmak ilk birkaç hafta biraz zorlayıcı olabilir, ama kesinlikle değer. Tüm o zalimce katledilmekten kurtaracağınız hayvanları düşünün. Bütün bu hayvansal ürün ve eti hayatınızdan çıkarttığınız takdirde sağlığınızın nasıl pozitif bir doğrultuda değişeceğini bir düşünün, bu konuda uzman değilim, fakat hayvansal ürünlerden vazgeçtiğiniz takdirde kalp krizi riskiniz neredeyse hiç yok. 
Ben, bundan iki sene öncesinde, üç ay kadar Vejeteryan oldum. Bu kararı, izlediğim şok edici videodan sonra almıştım ve bir saniye bile pişmanlık duymamıştım. O zamanlar, ve halen ete düşkünlüğüm yoktur, sorunsuzca etsiz yaşayabilirim, ve gerçekten tekrar bu kararı uygulayamayı düşünüyorum. Annem, yeterli besin almadığımdan çok endişelendiği için et yemek zorunda kaldım, fakat inanın bana, her nerde yaşıyorsanız yaşayın, Vegan bir marketten ihtiyacınız olan her şeye erişebilirsiniz.
Vegan olmak oldukça zor biliyorum, çünkü etrafınızda Vegan ürünleri satan restorant ve marketleri çok iyi bilmelisiniz, fakat bunu da denemek istiyorum. Ben de etrafımdaki yiyecek yerlerini araştırmalıyım ama kesinlikle buna değeceğini düşünüyorum!
Kendime her hafta uygulamak üzere bir plan yaptım (ve şimdiden heyecanlandım!): Bir gün, tamamen Vegan olacağım, bir gün istediğim her eti yiyeceğim ve geri kalan günlerde de gururlu bir Vejeteryan olacağım. Bu, bu kadar basit ve oldukça kolay, değil mi? Benimle misiniz?
Going V is also great for the environment. Since human population grows rapidly each day, we depend on meats more and more. The production, the transportation and the growth of these farm animals are also bad for the economy, but try thinking how much carbon dioxide this process takes. I'm not even talking about the methane that the animals produce in their daily lives. So in simpler terms: more Vs, less harmed and killed animals for our tummy's pleasure, and also less damage on the environment and economy.

V yolundan gitmek, çevre için de çok iyi. İnsan popülasyonu, gün geçtikçe arttığı için, ihtiyaç duyduğu et oranı da git gide artıyor. Bunları üretmek, taşımak ve çiftlik hayvanlarının büyümesinin ekonomiye zararını hiç düşündünüz mü, ya da bu prosüdürlerin ne kadar karbondioksit ürettiğini? Bu hayvanların günlük hayatlarında ürettikleri metan gazından bahsetmiyorum bile. Yani kısacası: daha çok V, midemizin zevki için daha az öldürülen ve zarar gören hayvan, çevreye ve ekonomiye daha fazla yarar.If you still insist on thinking that this doesn't really matter to you, please watch the video below. It's a bit long, but it gives you a perfect idea on why and how people change their diets and get a new life. Just think about the poor animals, the poor deers and baby cows that are taken away from their mothers after birth and put on farms. Think about the baby chicks that are put on cages, where the farmers cut their beaks and even kill the male chicks immediately since they don't lay eggs. This is not humanity...

Hala bütün bunların sizin için bir şey ifade etmediğini düşünüyorsanız, lütfen aşağıdaki videoya bir göz atın. Biraz uzun, ama gerçekten bu insanların neden ve nasıl bu hayatı seçtiklerini çok güzel anlatıyor. Sadece o zavallı hayvanları düşünün, minik koyunları ve inekleri, doğumdan hemen sonra annelerinden uzaklaştırılan o savunmasız hayvanları. Yeni doğmuş civcivleri düşünün, gagalarının kesildiğini ve bir kümese hapsolduklarını, bir de erkeklerin direkt olarak öldürüldüğünü, çünkü onlar yumurta üretmiyor. Bu insanlık değil...Do you consider being a Vegetarian, or Vegan? Are you? Do you know anyone who has taken the V road?

Vegan ve ya Vejeneryan olmayı düşünür müsünüz? Öyle misiniz? V yolunu seçmiş birini tanıyor musunuz?

16 comments:

 1. Great look! Love this!
  - Charlotte
  http://fashiongirl134.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. ben kırmızı et yemiyorum, dışarıda çok bir şeyler yemem gerektiğinde arkadaş zoruyla tavuk yiyorum. ailem kansızlık olduğu için bende kırmızı et yememi önemsiyorlar ama onlar için asıl yemem gereken balık olduğu için balık yiyorum( yiyebiliyorum). Kırmızı et gittikçe midemi bulandırıyor çünkü, tavuk etide o yolda ilerliyor. ama Vegan olmak çok zor, benim gözümde.
  mesela gerçek deri kullanmıyorum ben . hani kokuyor ya sanki o hayvanı yanımda hissediyorum...
  *not: tüm trend parçaları üstünde gördüm. çok zevkli ve hoş buluyorum seni.
  sempa ^.^

  ReplyDelete
  Replies
  1. Vegan olmak gerçekten oldukça zor, kansızlığınız varsa (ki benim de var) belli bir miktarda et yemek gerçekten önemli. Deri olayında da kesinlikle haklısınız, çok zalimce. Çok çok teşekkür ederim! :))

   Delete
 3. I agree that the meat industry is brutal, however I think being a vegan is not the way to go. Firstly, you don't really save ANY animals! You NOT eating animal products does not mean they will make LESS. It just means that more is going to be waisted. Big corporations seriously couldn't give a F about vegans not eating. It's like if you'd say you won't by Chanel. They won't make it less. They will make it in the same amount.
  The other thing is with nutritions. It has been proven by MANY MANY MANY MANY scientists and food experts that our body NEEDS meats to survive. NO PLANT CAN SUBSTITUTE ANIMAL PRODUCTS. We are born as predators and we remain that. I'm glad you are not excluding meats from your life and just eating less of them. That's a good choice! :)

  xoxo

  www.zerxzastyle.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. What you all wrote is totally true, and you've got so many important points in here, but for me, every change starts with the smallest and in this case, it's every Vegetarian that counts. Besides, I'm not doing this so that the corporations will stop killing those poor animals, I'm doing this because I'm simply against the idea, and I'm not being a part of this. It's really more of an emotional choice rather than radical, but I agree that everyone should get some amount of meat in their diets.

   Delete
  2. I'm so happy to hear you have that balance :) I've never thought being radical is good! And as long as you feel good in your body with the way you eat, it's the best :) ps: i saw that anon down below saying about the leggings.. and I just wanted to mention: SHH TO THE ANON because you look DROP DEAD GORGEOUS in them! :) xo

   Delete
  3. I'm totally with you when you said "As long as you feel good in your body with the way you eat", that is what counts! :) And thank you so much! <3

   Delete
 4. omg don't you see how awful you look in these tight leggings? please, more self-criticism

  ReplyDelete
  Replies
  1. Uhm I really don't know how to respond to this, but thanks, I guess?

   Delete
 5. I love the way you styled this outfit- forget the idiot above me- those pants are so hot on you, seriously amazing and now I want a pair.

  I just have to say that I was raised vegan and I have never eaten a single bite of meat or animal flesh and I have grown up healthy, happy, and strong. I respect everyone's opinions and ethical views but I am living proof that humans do not need to eat meat to survive or thrive. Do what makes you feel comfortable but don't take the easy way out by saying "I don't want to eat meat but I have to survive" because honestly thats baloney. If you want to eat meat, fine, but understand you are making a conscious choice to consume animals, nobody is forcing you to.

  <3
  Alanna

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you Alanna! And I just have to say how I respect you and your family for taking the Vegan rode, I personally have just became a Vegetarian and consider becoming a Vegan soon, but I just have to know where every Vegan store is so it may take a while for me. But thanks once again for your wise words! :)

   Delete
 6. Woow thats a great plan you have, good luck with it :)), I tried beeing a vegeterian years ago but somehow I couldn make it, love chicken too much :D and I absolutely love this outfit, its very USA college girl to me and I love that ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you so much Ada, so far so good for me. :) If you love it so much, you should never give it up! And thanks once more. :))

   Delete
 7. really love this outfit, you have great style! and i'm (mostly) vegan :)

  xx fameliquorlove.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you so much Danielle! And I respect your choice of food! <3

   Delete

I'm thankful for any criticism, comment or any form of words which will help me to improve, so shoot me!