Pages

September 24, 2013

This Time I'm Not Leaving Without You

Crop top, Bershka // Scarf, Hardrock Cafe in Florence // Leggings, Sustilo* // Wedge Sneakers, An Online Turkish Store
HAPPY LATE-EQUINOX  Yesterday, was the nature's call to say that there will be big changes in a short amount of time, where the big sun will come and go quicker and the big moon will take his place with all his glory up in the sky. Where days will no longer be slower than nights, and where the Northern part of our beautiful World will welcome the real colds, -finally. I remember that all through my school years, I used to wake up when the sun was no where to be seen and often came home so late that the stars already shone. But all in all, you gotta love Autumn and Winter, I'll try my best to love Winter this year, promise.

MUTLU GEÇ-EKİNOKSLAR  Dün, Doğa Ana'nın, çok kısa zaman içerisinde büyük değişiklikler olacağını belirten seslenişi vardı, büyük güneşin artık daha hızlı gelip gideceğini, ve büyük ayın tüm ihtişamıyla gökyüzündeki yerini alacağını belirten. Artık günlerin, gecelerden daha hızlı olacağını, ve bu güzel Dünya'mızın Kuzey bölümünün soğuklara merhaba diyeceğini söyleyen, -sonunda. Hatırlıyorum da, tüm eğitim sürecim boyunca hep güneş doğmadan evden çıkar, ve çoğu zaman yıldızlar parıldarken eve girerdim. Ama ne olursa olsun, Sonbahar ve Kış sevilmez mi, bu sene söz veriyorum ki Kış'ı sevmek için elimden geleni yapacağım.
This week, I'll have a break sort of from technology, since my lovely iPhone decided not to respond to my fingers two days ago, and the service told me that I could get my hands on my iPhone again next week. Coming from a phone addict, this may be the hardest thing that came out of no where, joke of course, but on the bright side, I can now read all of those books that waited in my shelf for so long.
I'm still counting the days for my school's opening and it's less than a week from now. Can't wait for Monday, did I really say that?! But I'm looking very forward for my schedule to finally shape up, which will happen on Thursday.
Final news is that about 3 weeks from now, we'll celebrate our "Eid-al Adha" or a direct translate: "The Sacrifice Feast", where richer Muslims spend a week to sacrifice poor animals in the name of God, and give the meat to the poorer. I'm not a fan of Islamic stuff or religions in general, and this period is really terrible for me since I hate the idea of animals getting killed, they even sometimes do it near the roads and urgh, you can't imagine the sight of that. Anyways, during this one week, my school will be off, and I think I might go somewhere in Europe in that time, for some cultural stuff! With my bestie Verda! Yay!

Bu hafta, teknolojiden biraz nefes alacağım yani gibi gibi, iki gün önce çok sevgili iPhone'um dokunuşlarıma cevap vermedi ve dün servise verdiğimde ancak ona bir hafta sonra kavuşabileceğimi söylediler. Bir teknoloji bağımlısı olarak, bu, bir anda karşıma çıkan en büyük zorluklardan biri olabilir, tabii ki şaka, ama iyi tarafından bakılırsa, raflarımda duran bütün o kitapları okumak için artık bir bahanem daha var.
Hala, okulumun açılması için gün sayıyorum ki artık bir haftadan da az kaldı. Pazartesi için sabırsızlanıyorum, bunu cidden söyledim mi?! Ama en çok da, Perşembe günü ders programımın şekillenmesini bekliyorum.
Son haberim de, bundan yaklaşık 3 hafta sonra Kurban Bayramımız var. Ben dini hiçbir şeyi pek sevmem, ve Kurban Bayram'ı bu sevmediklerimin listesinin başında gelebilir, çünkü bütün o yollarda kesilen zavallı hayvanları düşününce, içim parçalanıyor. Genel olarak hayvanların öldürülmesine de karşıyım tabii ki. Neyse, bu bir haftalık zaman diliminde okulumun da tatil olmasıyla birlikte, sanırım Verda'yla birlikte Avrupa'ya gideceğiz. Yaşasın!How is your life going? Anything you're looking forward to? Do you have similar Feasts in your country?
Sizin hayatınız nasıl gidiyor? Heyecanla beklediğiniz bir şeyler var mı? Benzeri Bayramlar kutluyor musunuz?

20 comments:

 1. yine çok şıksın, bu kombininde favori parçam pantalonun oldu (:
  ek tercihler açıklandı üniversite için istediğim yerde boşluk var, umarım benden başka kimse görmez ( galiba hayatımın ilk bencilliğini yapıyorum, garip )
  Kurban Bayramını sevmem, insanlar ibadetlerini yapabilir ama bu hem dinlerine hem de insanlığa uygun olmalı. İşkence yaparak ibadet olacağını sanmam ben.
  avrupa turu ha, ne güzel , benim yerime de gez toz ^.^
  iyi haftalar, sempa :*

  ReplyDelete
  Replies
  1. Çok teşekkür ederim!
   İnşallah olur istediğin gibi ya, onlar ne zaman açıklanıyor?
   Kesinlikle haklısın ama yapacak bir şey yok maalesef, bakalım daha kesin bir şey yok. :)

   Delete
  2. 25-30 eylül arası tercih dönemi. 15 puan üstümde bir yer ama dediğim gibi benden başka gören yoksa İstanbul'da olucam ^.^
   Birde çok çok istemesemde Galatasaray Üniversitesi Felsefe bölümü var yazsam tutacak ama yine kararsız kaldım. Üniversitesi iyi diye yazmam ne kadar doğru bilemiyorum. Fakat şey var GS Üni. 2 dili var İngilizce ve Fransızca , en sevdiğim diller, bana çok şey katabilir sanki.
   gezersen yazısını yazarsın nasılsa, takipteyim (:

   Delete
  3. Yani tabii ki kesin olmadan bir karar vermemeni tavsiye ederim, ilerde kendini bu bölümle ilgili bir şeyler yapıyorken hayal edebiliyorsan o zaman harika ama. Galatasaray Üniversitesi çok şey katar eminim bölüm ne olursa olsun, adı yettiği gibi bir de yurtdışı olanakları da oldukça köklü ve etkili. Ama dediğim gibi, iyice düşünülmesi gereken bir karar elbette. :)

   Delete
 2. Nowadays it seems to be really hard to be without cell) That's why I always own two cells, in case if something goes wrong with one of them, I'm not left without connection;) Though, on the other hand it's great you can read all of those books finally:)
  I must say you look super great and this is might be one of the most perfect outfits for any kinds of physical activity :)
  Wish you a blessed day ahead!

  www.svetusvet.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. I'm with my old phone now and it's not the best, it sometimes doesn't even send the simplest SMS but I don't have any other option than to wait for a week.
   Thank you so much, I agree with that too! :)

   Delete
 3. Great outfit. :)

  http://symbafashion.blogspot.com/2013/09/another-day.html

  ReplyDelete
 4. The first pic is AMAAAZING :D your are veery sexy :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oooh thank you so much Ada, you made me blush! :))

   Delete
 5. so amazing great pants n sneaks love the combo too much

  My blog www.islandchic77.com

  ReplyDelete
 6. wow such an amazing outfit. you look stunning
  will you like to follow eachother

  http://sandysandhu.blogspot.com/2013/09/the-olive-pants.html#.UkTkv4asiSp

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Dear I am following you by google plus. you are gorgeous. Love your blog

   Delete
  2. Ohh thank you so much, it really means a lot! <3

   Delete
 7. Love this look! You look amazing!
  - Charlotte
  http://fashiongirl134.blogspot.com

  ReplyDelete
 8. I love this outfit x

  http://rosiebernice.blogspot.co.uk/

  ReplyDelete

I'm thankful for any criticism, comment or any form of words which will help me to improve, so shoot me!