Pages

September 16, 2013

What Would I Do, Without You, We'll Never Know Now

Hat, ASOS // Cross Necklace, from Germany // Everything Else, Thrifted.
Ever since I've known myself -which is kinda ironic to say, since I have no clue of who I am-, I hated the idea of starting a brand new school year and counting the days left for it to end. The basic reason is because I hated the school(s) that I've been to, the kids where mean and spoiled, the teachers didn't really care -mostly- and constantly made fun of the students who are basically eating off their daddy's money. That is a fact unfortunately, but is that really the way to communicate with your student? However, the only two things that I got out of my school years up until now, and that I will give my school the credit for, a) Self-esteem and b) English. Now I know that it's a privilege to go to a private school, but seriously, you don't have a clue on what's going on inside. 

Kendimi bildim bileli -ki bunu demem oldukça ironik çünkü kim olduğum hakkında en ufak bir fikrim yok-, yeni bir okul yılına başlama ve bir sonraki yaz için geri sayım yapma fikrinden hep nefret etmişimdir. Bunun en temel sebebi, gittiğim okul(lar)dan nefret etmemdi, akranlarım oldukça kalkpsiz ve şımarıktı, öğretmenler de çoğunlukla bizi umursamaz ve bizimle nasıl baba parası yediğimiz üzerine şakalar yaparlardı. Bu maalesef doğru, ama gerçekten de bir öğrenciye böyle mi yaklaşılmalı? Yine de, okulumdan iki şey öğrendim, bunda haklarını yemeyeceğim, a) Özgüven ve b) İngilizce. Biliyorum ki özel okullarda okutulmak gerçekten çok büyük bir ayrıcalık, ama gerçekten, içeride neler döndüğü hakkında en ufak bir fikriniz yok.

I sometimes think whether I'd be happier or not if I went to a public school instead, and I guess I'll never learn the true answer of that. But I guess, in many ways, I'll be a complete different person than who I am at the moment. Firstly, I'd be way more hard-working than I am now, I wouldn't be able to procrastinate and actually have to fight to get in certain places. I'd be more trusting towards people as well, I suppose, since everyone that I knew -well, mostly everyone that I knew- through out my elementary and highschool where kids doing the most stupid stuff and actually feeling proud about their actions. But on the bright side, I'd be hell of an awkward person to actually meet with strangers and become friends with them, as I said, self-esteem was one of the few things that I've learned, and I guess it's way more important than many other things in this era. And on that note, I'm pretty sure that I wouldn't even consider blogging, ever.
I'm going to a private college as well, but I guess things will be a whole lot different, it has to be, right? I'll be with more mature and smart people, who actually respects their peers and are happy to be where they are. Right? 

Bazen, eğer devlet okuluna gitsem daha mutlu olup olmayacağımı sorguluyorum, ama sanırım bunun gerçek cevabını asla öğrenemeyeceğim. Ama yine sanırım, eğer devlet okuluna gitseydim, birçok yönden şu an olduğum insan olmazdım. Öncelikle, çok daha çalışkan biri olurdum, pineklemek gibi bir opsiyonum olmayacaktı ve bir yerlere gelebilmek için gerçekten çabalamam gerekecekti. İnsanlara karşı da daha güvenli olurdum sanırım, çünkü ilkokul ve lisede tanıdığım herkes -neredeyse herkes- aptal işlere bulaşıp bundan aslında gurur duyan çocuklardı. İyi tarafından bakılırsa, insanlarla tanışıp arkadaş olamayan, sosyal anlamda garip bir insan olurdum, ediğim gibi, özgüven bu yıllarda öğrendiğim sayılı şeylerden ve sanırım şu zaman diliminde, birçok şeyden çok daha önem taşıyor. Bu noktada, kesinlikle bir bloga da sahip olamazdım.
Yine özel bir üniversiteye gidiyor olacağım, ama sanırım etrafımdaki insanlar öncekilerden çok daha farklı olacak, öyle olmalı, değil mi? Daha olgun ve zeki insanlarla çevrili olacağım, akranlarına saygılı ve bulundukları yerden mutlu olan insanlarla. Değil mi?


All I'm trying to say after babbling up so much, is that I'm keen for my school to finally begin, for the first time in my life. I'm excited to go through new adventures and get to meet with so many unique people. But what I'm looking forward to finally learn about the beauties of psychology, how to get people from their smallest gestures, their movements. Analyse them with a blink of an eye. Oh God, I can't wait!

Aslında söylemeye çalıştığım şey, bütün bu gevezelikten sonra, hayatımda ilk defa okulumun açılmasını dört gözle bekliyorum. Yeni maceralara adım atmayı ve birbirinden özel insanla tanışmaya can atıyorum. Ama en önemlisi de, psikolojinin güzelliklerini öğrenmeyi, insanları en ufak davranışlarından, mimiklerinden çözümlemeyi öğreneceğim için çok heyecanlıyım. Onları bir tek bakışla analiz edebilmeyi. Tanrım, bekleyemiyorum!

10 comments:

 1. Aww I'm glad you're excited about school !!! I went to a public school, but I used to wonder what it'd be like going to a private school. I didn't actually want to go lol, but I wanted to know how it was. I had some friends who hated it, and some who loved it so I guess it's all perspective (as is with anything in life, right? lol).

  I love your outfit, anything in black is after my own heart :) I started off as a psychology major! But I switched to English, it was too much science for me haha but it is an extremely interesting subject! Good luck & have fun! :)


  Zauni | The Kind Side

  ReplyDelete
  Replies
  1. That's true, only a minority of my friends really liked it, the rest was the people with hearts and hated everyone spoiled around them. I really wonder how it would be like if I went to a public school too, haha.

   Haha I hope I'll cope with it just fine, and English is definitely something worthy of study as well. I wish you all the best in your studies, and thanks for your wishes! :)

   Delete
 2. You look kinda older, but still beautiful :*

  ReplyDelete
  Replies
  1. I'm well aware of the first part, thanks Anon!

   Delete
 3. Basitçe diyeyim, örneklem kümende bir sen ve arkadaşların yer alsın. Kaçınız özel üniversiteye gidecek? Buradan hesapla. Üniversitede de yine özel okullardan gelen insanlar ile birlikte olacaksın, burslu kısmını saymadığın takdirde.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Doğru, ama demek istediğim tam olarak bu değildi. Ben, daha olgun insanlarla beraber olacağımı umuyorum, sonuçta 18 yaşını geçmiş insanlar olarak biraz daha saygılı ve sorumluluk duygusu gelişmiş bireyler olmaz mıyız sence de?

   Delete
 4. Empathy,lovely text
  You will be a great psychologist :))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oh thank you so much! Let's hope so xx :))

   Delete
 5. ilkokulu özelde okumuş ve sonrasında devlet okuluna geçmiş biri olarak kesin ve net söylüyorum, dünyanın 1 numaralı zengini olsam dahi çocuğumu asla özel okula yollamam. seninki bu kadar acıklı bir tablo değil tabi ki eminim =) ama seni anlayabiliyorum bu yüzden. üniversitede de malesef aradığın zeki, olgun insanları bulamayacaksın, çünkü çoğu kişi oraya sadece üniversiteli olmak adına gelmiş olacak. sen asıl, bu süreçlerde istediğin şeylere yönel, yöneldiğin bu yerlerde seninle ortak paydaları olan insanlarla tanış ve hiç yerinde durma. =) çünkü sen ancak 'istediğin' yerde oldukça, 'istediklerinle' karşılaşabilirsin. bu işte de, okulda da, katıldığın herhangi bir faaliyette de böyle olacak herzaman.

  çevren ve şartların ne olursa olsun, sen herşeyi istediğin gibi yapmaya, istediğini yaratmaya yarayacak sihirli çubuğuna sahipsin, bunu da unutma. =) umarım herşey mutlu olacağın şekilde olur/evrilir zamanla. en eğlenceli yılların bunlar, ne olursa olsun, keyfini çıkar. =)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ben hala düşünüyorum açıkçası, çocuğum olsa verir miydim diye, sanırım verirdim, bir devlet okulunda dil olanakları çok sınırlı ve günümüzde bu oldukça önem taşıyor maalesef. Ama çok haklısınız, üniversite çağım tamamiyle kişisel gelişim odaklı olacak benim açımdan, zaten istediğim bölümdeyim, her şeyi isteyerek yapmaya gayret edeceğim. Çok çok teşekkür ederim bu sözleriniz için, gerçekten yüreklendirdiniz beni. :)

   Delete

I'm thankful for any criticism, comment or any form of words which will help me to improve, so shoot me!